TR EN

En Usta Kadro İle Korkunuz Kalmasın !

MOTOR BAKIM

Arabanızın motor bakımını düzenli yapmadığınız takdirde, motorunuz bir gün sizi yarı yolda bırakabilir. Motorunuzun ilk aldığınız günki gibi motor gücüne sahip olması için motor bakımını yaptırmanız çok önemlidir. 
Arabanızın motor bakımını düzenli yapmadığınız takdirde, motorunuz bir gün sizi yarı yolda bırakabilir.Motorunuzun ilk aldığınız günki gibi motor gücüne sahip olması için motor bakımını yaptırmanız çok önemlidir Eğer motorunuza yeterli önemi göstermezseniz Ansızın arızalanır ve altından kalkamayacak masraflara ve motorunuzun tamamen değişmesine neden olabilir. 
Aracınızı senede özellikle yaz ve kış başlarında 1 ya da 2 defaya mahsus periyodik bakımını özellikle motor bakımını aksatmadan yapmanız tavsiye edilir. Genellikle dizel araçlarda 15.000 kilometrelik periyotlarda, benzinli araçlarda ise 10.000 kilometrelik süreçte periyodik bakıma alınması gerekmektedir. Motor bakımı zamanında yapıldığında 200 TL gibi bir masraf olacaktır. 
Arabanın modeline göre fiyat aşağı yukarı değişmektedir.Eger motor bakımını aksattığınız zaman ise 1500 TL civarında büyük mafrafınız olacaktır. Sizde aracınızın motor gücünün azalmasını istemeyenlerdenseniz motor bakımını zamanında yaptırmanız hem motor gücünü koruyacak hem de cebinizi korumanızı sağlayacak.


BOYASIZ GÖÇÜK DÜZELTME

(PDR) Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme dış darbeler sonucu araçların kaporta aksamları üzerinde meydana gelen boyanın zarar görmediği kaporta göçüklerinin özel el aletleri ile aracın orijinal boyasına zarar vermeden düzeltilerek eski haline getirilme teknik ve uygulamasıdır. PDR tekniği sayesinde aracın orijinalliği bozulmaz, ikinci el satışında değer kaybına uğramaz. Düzeltme işleminden net bir sonuç alınabilmesi için kaportada göçük bölgesindeki saçın uzamamış ve boyanın zarar görmemiş olması gerekir. Daha önce hasar görmüş, macunlanıp boyanmış saç veya alüminyum alaşımlı paneller üzerindeki göçüklerin giderilmesinde PDR tekniği kullanılmaz. Böyle durumlarda macunun ve boyanın çatlama ihtimali çok yüksektir. Boyasız kaporta göçük düzeltme işleminde, üzerinde göçük bulunan panelin arkasına özel aletlerle ulaşılır dışa doğru masaj yöntemi ile göçük düzeltilir. Ulaşılamayan veya arkası kapalı olan (kapı direkleri, arka çamurluk vs.) noktalarda kaporta göçükleri Yapıştırmalı Göçük Çektirme seti ile düzeltilebilirler. 5 cm. çapında bir göçüğün düzeltme süresi, bulunduğu konuma bağlı olarak, ortalama 30-45 dakikadır.


MİNİ ONARIM

Araçlarınızın kaporta, iç döşeme, ve plastik aksamlarında oluşan küçük ölçekli hasarların, sadece hasarlı bölgenin hızlı ve özel onarım teknikleri ile giderilmesini amaçlayan onarım işlemlerine 'Mini Onarım' denilmektedir. OTODENT tarafından yapılan bu işlemler müşterilerine halen vermekte olduğu hizmeti, profesyonel ve kusursuz anlayış ile araçlarınızın ilk gün gibi şeklini korur ve sizlere sunar. OTODENT Servis Merkezinde yapılan tüm işlemler her türlü işçilik ve malzeme hatasına karşı 2 (iki) yıllık garanti altındadır.


KAPORTA MİNİ ONARIM

Kaporta Mini Onarım, dış darbeler sonucu aracınızın kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar gördüğü, ezik, vuruk ve göçüklerin düzeltilerek eski haline getirilme işlemidir. Düzeltme işleminde saç ve galvaniz malzemeden üretilmiş parçalarda Puntalı Göçük Çektirme sistemi uygulanır. Otomotiv sektöründe araçların kaporta aksamlarının üretiminde son yıllarda Alüminyum Alaşımlı malzemeler gittikçe daha fazla kullanılmaktadır. Bu tür Alüminyum Alaşımlı malzemelerden üretilen motor kaputu, ön ve arka çamurluk, bagaj kapağı, kapılar gibi parçaların üzerindeki ezik, vuruk ve göçükler Göçük Çektirme sistemi ile düzelir.


MİKRON LOKAL BOYA, MİNİ YAMA BOYA ONARIM

Araçlarda, seyir veya park halindeyken hafif trafik kazaları, dış darbeler veya kötü niyetli hareketler sonucu, genellikle kapı, çamurluk ve tampon bölgelerinde meydana gelen sıyrık, çizik gibi küçük boya hasarları hizmeti kapsamında Mini Yama yöntemi ve Mikron Lokal Boya ile yapılır. CARDENT yönteminde onarım bölgesi mümkün olduğunca küçük tutulur. Onarım boyası ve verniği orijinal boya katına özel bir teknik ile uyumlandırılarak hasar tamamen yok edilir. Mini Yama yöntemi ile aracın orijinalliği korunur. Genellikle çamurluklar, kapılar, tamponlar gibi dikey parçaların kenar bölgelerindeki boya hasarlarının giderilmesinde etkin şekilde kullanılır. Motor kaputu, bagaj kapağı ve tavan gibi parçalarda Mini Yama tekniğinin uygulanması boyanın cinsine, rengine, hasarın yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Bu tür yatay parçalarda renk uyumu riskli olan renklerde ve metalik ve sedef boya cinslerinde parçanın tamamının boyanması ve verniklenmesi ile de yapılır.


PLASTİK TAMPON PARÇA ONARIMI

Araçların aksamlardan plastik malzemeden üretilmiş ön ve arka tampon, çamurluk, bagaj kapağı, stepne muhafazası, yan plastik çıtalar, far montaj ayakları, marşpiyel, alet tablosu ve torpido, orta konsol, kapı iç panelleri gibi parçalarda oluşan ve teknik olarak onarılabilir sıyrık, çatlak, yırtık, göçük, kopuk, eksik parça gibi hasarlar Plastik Tampon ve Parça Onarımı hizmeti kapsamında Amerikan menşeli sarf malzemeleri kullanılarak onarılırlar. Günümüzün Otomotiv Endüstrisinde kullanılan plastik malzemelerin tamamı (Thermoset Polyurethane(PUR, RIM, RRIM),(Xenoy, PC+PBT), Thermoplastic Elastomer (TPE), Thermoplastic Olefin (TPO, EPM, TEO), Thermoplastic Polyurethane (TPU), Nylonblend (PPO+PA), Fiberglass (SMC, UP, PRP), Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Polycarbonateblend Ethlene Meth-acrylic Acid (EMA), Ether Ester Block Copolymer (EEBC) vs.) Plastik ve Parça Onarımı hizmeti kapsamında onarılabilirler. Plastik boyasız parçalar üzerindeki hasarlar yapılan plastik onarımı takiben özel plastik kaplama ve renklendirme işlemi ile orijinal parça yüzeylerine uygulanırlar.


İÇ DÖŞEME ONARIMI

Araçların plastik, halı, deri, vinleks, kumaş, velur kaplı aksamlarında dış etkiler sonucu oluşan sigara yanığı, çizik, yırtık, çatlak, kopuk gibi hasarlar İç Döşeme Onarımıyla özel ekipmanlar, malzemeler ve uygulama teknikleri sayesinde hasarlı parçayı komple değiştirmeye gerek duyulmaksızın çoğu zaman eski hasar farkedilemeyecek düzeyde tamir edilirler. Deri, vinil ve plastik onarımlarında orijinal yüzey şekilleri özel bir tekniklikle tamir alanına uyumlandırılır ve bölge lokal olarak su bazlı boyalar ile boyanır. Ayrıca deri ve vinil kaplı koltukların komple boya ve restorasyonu bu hizmet kapsamında yapılır. Ortalama hizmet süresi: 0,50 – 1,5 saattir.


DETAYLI İÇ VE DIŞ TEMİZLİK

Aracını A’dan Z’ye temizlemek ve Güneş'in zararlı UV ışınlarına karşı korumak isteyen müşteri araçlarına uygulanır. Detaylı İç - Dış Temizlik işleminde, araç yıkanır, iç ve dış aksamı çevre dostu anti bakteriyel kimyasallar ve özel ekipmanlarla detaylı olarak temizlenir. Kumaş koltuklar, velur ve halı yüzeyler üzerinde bir film kalkanı oluşturularak dökülen madde ve sıvı lekelerine karşı en az 2 yıl süre ile koruma sağlanır. Ancak, korumalı yüzeye sıvı döküldüğünde vakit geçirmeden bir bezle silinmelidir. Ortalama hizmet süresi: 2,5-3,5 saattir.


PASTA CİLA VE BOYA KORUMA

Güneşin zararlı UV ışınları, asit yağmuru, yol tuzları, çamurlu sular, kükürt dioksit, kimyasal maddeler gibi dış etkenler sonucu araçların boya yüzeylerinde oluşan renksolmaları, matlaşmalar, bölgesel lekeler gibi boya hasarları ve yüzey çizikleri özel kimyasal ürünler ve ekipmanlar ile giderilerek araç ilk günkü parlaklığına gelir. Boyalı yüzeyler, plastik, lastik, vinil gibi dış aksamlar zararlı dış etkenlere karşı farklı özel kimyasal maddeler ile korunur.

Mobil Plastik Parça Onarımı

Mobil Plastik Parça Onarımı

Mobil Plastik Parça Onarım Hizmetlerimiz İle Sizlerleyiz...

İNCELE
Mini Onarım

Mini Onarım

Mini Onarım Teminatı İle Hangi Hasarlar Tamir Edilir?

İNCELE
Orta & Büyük Ölçekli Hasar Onarımı

Orta & Büyük Ölçekli Hasar Onarımı

Otodent olarak , otomobilinize Orta & Büyük Ölçekli Hasar Onarımı hizmetleri ile sizlerleyiz...

İNCELE